Mgr. Nadežda Čemová, záchranárka, nositeľka ocenenia Biele srdce, prezidentka regionálnej komory Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a dlhoročná vyučujúca odbornej praxe v zdravotníckom zariadení
1. Čo bolo pre Vás motiváciou študovať zdravotnícky odbor?
Vždy som chcela byť zdravotnou sestrou, páčila sa mi bielo-modrá uniforma, nemocničné prostredie a sestričky, ktoré sa vždy usmievali a boli ku mne milé. Vravela som si, že raz to chcem robiť aj ja.
2. Kde ste profesne pôsobili?
Na SZŠ som nastúpila v Humennom a po jej skončení som začala pracovať na ARO vo Svidníku. Po troch rokoch praxe som si v tomto odbore urobila aj špecializáciu ARO a JIS. Denne som bola konfrontovaná s mnohými pozitívnymi, ale aj negatívnymi situáciami. Každá náročná situácia bola pre mňa výzvou na jej zvládnutie a zároveň povzbudením, že práca, ktorú robím, je dôležitá a pomáha ľuďom. Napĺňalo má pomáhať pacientom v chorobe, neistote, v úzkosti a v beznádeji. Naučila som sa trpezlivosti, počúvať iných, rešpektovať ich potreby, pomáhať im prinavrátiť, podporovať a udržiavať to najcennejšie - zdravie a život. Odpracovala som na ARE 18 pekných rokov. Stáva sa a poteší ma ešte aj teraz, ak si niekto spomenie a povie, že ste pri ňom stali, ošetrovali, pomáhali, utešovali a utvrdzuje ma to v tom, že moja práca je krásna a má naozaj význam. Ošetrovateľstvo tak ako aj iné odbory prechádzalo a prechádza zmenami, prišli nové technológie, nové postupy a to si žiadalo aj vzdelávať sa. Postupne som si doplnila vyššie odborné vzdelanie ako všeobecná diplomovaná sestra a neskôr magisterské štúdium. Začala som pracovať v záchrannej službe. Dokážem tu zúročiť všetky dosiahnuté vedomosti. Táto práca má napĺňa a teším sa z každého dňa, ktorý môžem stráviť v práci spolu so svojimi kolegami. Snažím sa svoje skúsenosti z praxe odovzdávať ďalej a to aj osobným prístupom k študentom na tunajšej SZŠ milosrdného Samaritána vo Svidníku, kde pracujem ako externá vyučujúca odbornej praxe. Alebo aj formou lektorských kurzov pre opatrovateľky alebo pre frekventantov kurzov prvej pomoci.
3. Čo odkázať všetkým?
Mať SZŠ v rodnom meste alebo blízko bydliska je veľká výhoda a bolo by na škodu to nevyužiť. Veď povolanie sestry či praktickej sestry je to najkrajšie a najušľachtilejšie zo všetkých povolaní. Po skončení máte možnosť pokračovať v štúdiu a rozšíriť si vzdelanie alebo vybrať si oddelenie a špecializovať sa. Dostatok odborných vedomostí a dobré praktické zručnosti sú zárukou úspechu. Dôležité ale sú aj osobnostné predpoklady, a to naučiť sa jednať s ľuďmi, naučiť sa empatii, zodpovednosti a byť ,,tímovým hráčom, to je spolupracovať v kolektíve. Mne moja práca sestry dala veľmi veľa, naučila som sa, čo sú v živote tie naozajstné a najdôležitejšie hodnoty S odstupom rokov neľutujem svoje rozhodnutie byť sestrou a neviem si predstaviť robiť niečo iné. Verte, že tak ako ja ani vy nebudete ľutovať, ak sa rozhodnete pre štúdium praktickej sestry. Prajem Vám veľa úspechov a držím palce.