Každoročne na našej škole organizujeme celoškolský odborný seminár. Ani tento rok nebol výnimkou. Primárka MUDr. Ľubica Žaková si pripravila pre žiakov pútavú prednášku o práci záchranárov pod názvom "Záchranná zdravotná služba - záchranári v praxi". Priblížila žiakom aj učiteľom organizáciu a systém práce záchranných zložiek, vysvetlila dôležitosť a postup správneho volania na čísla integrovaného záchranného systému a nakoniec pridala niekoľko zaujímavých prípadov a skúseností zo svojej dlhoročnej praxe. Pani primárke ďakujeme a tešíme sa opäť o rok.
O Štúrovcoch trochu inak...
Žiaci 1.A a 4.A triedy koncom marca navštívili Poddukliansku knižnicu, kde pri príležitosti výročia Roku Jozefa Miloslava Hurbana, sa zaujímavou formou oboznámili s jeho životom, národnými aktivitami a jeho umeleckou tvorbou. Celý život pracoval pre dobro národa a jeho posolstvo národného uvedomenia je aktuálne aj pre mladých dnešnej doby. Ďakujeme pracovníkom knižnice za pútavé informácie a zaujímavo strávený čas.
Očkovanie
Už tretí rok na našej škole beží cyklus prednášok o očkovaní, ktorý pre tretiakov pripravuje MUDr. Senajová z RÚVZ vo Svidníku. Cieľom akcie je zvýšiť u budúcich zdravotníckych pracovníkov povedomie a informovanosť o význame očkovania pre spoločnosť. V súčasnosti sa stále viac stretávame s tým, že rodičia odmietajú dať svoje dieťa zaočkovať. Ich negatívny postoj je spojený s rôznymi rizikami. MUDr. Senajová zaujímavou formou vysvetlila žiakom princíp očkovania a jeho význam. Oboznámila ich s príznakmi a komplikáciami infekčných chorôb, ktoré sú súčasťou povinného očkovania. Získané vedomosti si potom žiaci overili v krátkom teste.
Valentínska kvapka krvi
Vo februári nenechala ľahostajných našich tretiakov akcia Červeného kríža pod názvom Valentínska kvapka krvi. V stredu 15. februára Anna Daňová, Klaudia Pračková, Katarína Mikulová, Kristína Vagnerová a Ľubomír Harviš prekonali svoje obavy a rozhodli sa pomôcť chorým, tým že na hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice arm. generála vo Svidníku darovali krv. Za tento humánny čin im patrí naše poďakovanie.
Oslava 25. výročia založenia školy
V stredu 22. februára 2017 sa na Strednej zdravotníckej škole milosrdného Samaritána vo Svidníku zišli študenti, zamestnanci a šesťdesiat pozvaných hostí na slávnosti pri príležitosti 25. výročia založenia školy. Slávnostnú svätú omšu slávil v kaplnke školy pri svojej prvej návšteve školy otec biskup Mons. Marek Forgáč. Po svätej omši si prítomní hostia mohli prezrieť priestory školy a o 11. hodine sa všetci účastníci zišli vo veľkej zasadačke školy na slávnostnej akadémii.
Na úvod sa prítomným prihovorili riaditeľ školy Ing. Tomáš Magdziak, otec biskup Mons. Marek Forgáč, primátor mesta Svidník Ing. Ján Holodňák a námestník riaditeľa a primár interného oddelenia Nemocnice arm. generála L. Svobodu Svidník, a.s. MUDr. Marek Pytliak, PhD. Primátor mesta Svidník Ing. Ján Holodňák zároveň odovzdal škole Ďakovnú plaketu za rozvoj školstva. Po príhovoroch nasledoval program zložený z hovoreného slova, spevu ľudovej i modernej piesne, ľudového tanca a klasickej hudby. V programe okrem študentov školy vystúpili členovia folklórneho súboru Makovica a žiaci a učitelia Základnej umeleckej školy vo Svidníku. Účastníci slávnosti si okrem programu pozreli aj prezentáciu z histórie školy a videoprezentáciu ukážok teoretického a praktického vyučovania v škole aj v Nemocnici arm. generála L. Svobodu a.s. vo Svidníku. Na záver slávnosti po požehnaní otca biskupa Mons. Mareka Forgáča nasledovala recepcia spojená s možnosťou neformálnych stretnutí a rozhovorov prítomných hostí a zamestnancov školy.
Prácu lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov pozná väčšina obyvateľov len z pozície pacienta. V stredu 22. februára 2017 sa však na Strednej zdravotníckej škole milosrdného Samaritána vo Svidníku stretli mnohí, pre ktorých to je alebo bude celoživotné poslanie. Zdravotnícky pracovník je tým, ktorý poskytuje nielen odbornú pomoc, ale aj pochopenie, lásku a dobré slovo, jeho poslaním je vykonávať zdravotnícke povolanie svedomito, statočne, s hlbokým ľudským empatickým vzťahom k človeku.
História
Stredná zdravotnícka škola milosrdného Samaritána vo Svidníku vznikla v roku 1991 ako odpoveď na požiadavku vzdelávať naše budúce generácie v kresťanskom duchu a zároveň rozšíriť možnosti pre absolventov základných škôl pri výbere strednej školy v našom regióne. O vznik školy sa pričinili biskupi Mons. Alojz Tkáč a Mons. Bernard Bober, správca rímskokatolíckej farnosti vo Svidníku Mgr. Peter Gombita, dekan ThLic. Jozef Šechný a mnohí ďalší.
Škola začínala s jednou triedou štvorročného denného štúdia a jednou triedou dvojročného pomaturitného kvalifikačného štúdia v odbore zdravotná sestra. Prví absolventi pomaturitného štúdia ukončili štúdium v roku 1993 a štvorročného štúdia v roku 1995. Odbornú časť vzdelávania v prvých rokoch zabezpečovali najmä lekári a sestry z Nemocnice arm. generála L. Svobodu vo Svidníku. Prvým riaditeľom školy sa stal PharmDr. Marián Majda, od 1. februára 1993 funkciu riaditeľa školy vykonával Ing. Andrej Gima, MPH a od 1. augusta 2015 je riaditeľom Ing. Tomáš Magdziak. Budova školy, pôvodne určená na administratívne účely, bola postupne prispôsobená potrebám zdravotníckeho vzdelávania.
Počas existencie školy štúdium v rôznych formách štúdia úspešne ukončilo 591 absolventov v študijných odboroch zdravotná sestra a všeobecná sestra, 378 absolventov v učebnom odbore sanitár a 335 absolventov v študijnom odbore zdravotnícky asistent. Brány školy ku koncu školského roka 2015/2016 opustilo spolu 1304 absolventov.
Súčasnosť
V súčasnosti škola poskytuje vzdelávanie v študijnom odbore zdravotnícky asistent v štyroch triedach štvorročného denného štúdia a v dvoch triedach externého dvojročného štúdia.
Výchovno-vzdelávací proces na škole je v súčasnej dobe zabezpečovaný v klasických triedach, v piatich odborných učebniach, v dvoch učebniach informatiky, v jazykových učebniach a vo fyzikálno-chemickom laboratóriu. K dispozícii je kaplnka, oratórium, posilňovňa a knižnica. Škola disponuje dostatočným množstvom učebných pomôcok, didaktickou a audiovizuálnou technikou. Výchovno-vzdelávací proces v školskom roku 2016/2017 zabezpečuje 9 interných pedagogických pracovníkov a 13 externých vyučujúcich.
V súčasnom období škola ponúka štúdium v odboroch:
- 5356 M – zdravotnícky asistent, štvorročné štúdium s maturitou pre absolventov základnej školy (vyššie sekundárne štúdium)
- 5356 N – zdravotnícky asistent, večerné pomaturitné kvalifikačné štúdium, dvojročné štúdium pre absolventov stredných škôl ukončených maturitnou skúškou
- 5371 H – sanitár, večerné stredné odborné štúdium (nižšie sekundárne) jednoročné štúdium pre absolventov so stredným stupňom vzdelania (maturitné vysvedčenie/výučný list)
Škola svojou polohou umožňuje štúdium žiakom z okresov Svidník, Stropkov, Bardejov, Medzilaborce a Vranov nad Topľou, ale aj iných okresov. Legislatívne, organizačne, ale aj obsahovo kopíruje súčasné možnosti a trendy prípravy zdravotníckych pracovníkov na Slovensku aj v Európskej únii.
Škola u študentov posilňuje etickú oblasť prípravy budúcich zdravotníckych pracovníkov a odborno-profesijných predpokladov pre výkon povolania v štátnych a súkromných zdravotníckych zariadeniach, v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v domoch ošetrovateľskej starostlivosti, v hospicoch, ale aj v charitatívnych zariadeniach. Absolventi majú špecifický empatický pohľad na chorých, a to nielen z ich biomedicínskeho, ale aj z psycho-sociálneho a duchovného aspektu. Škola vychováva kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov pripravených poskytovať profesionálnu starostlivosť o zdravie jednotlivca a spoločnosti v súlade so zásadami ľudskosti, v duchu úcty k ľudskému životu od jeho počiatku až do konca s rešpektovaním dôstojnosti ľudského jedinca.
Silový päťboj - 15. december 2016
Výsledky XX. ročníka Súťaže telesnej zdatnosti žiakov stredných škôl o putovný pohár riaditeľa Strednej zdravotníckej školy milosrdného Samaritána vo Svidníku:
Jednotlivci:
1. Ján Alexander Janech - SZŠ mil. Samaritána Svidník
2. Dávid Juhás - Spojená škola Svidník
3. Jozef Ľos-Božik - Spojená škola Svidník
Družstvá:
1. Spojená škola Svidník
2. SOŠ technická Svidník
3. Gymnázium DH Svidník
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a zabezpečení priebehu súťaže.
Svätý Mikuláš
V utorok 6. decembra ani našu školu neobišiel svätý Mikuláš. Sprevádzali ho dvaja anjeli, nechýbala čertica. Žiakov v triedach obdaroval sladkou odmenou. Jeho ďalšie kroky viedli do Nemocnice arm. generála L. Svobodu vo Svidníku. Aby mu bolo na jeho ceste veselšie doprevádzali ho dievčatá a chlapci veselými piesňami v doprovode gitary. Ako to už býva, najviac sa potešili detičky na detskom oddelení. Svojou návštevou však urobil veľkú radosť aj pacientom a personálu na doliečovacom a geriatrickom, internom, chirurgickom či neurologickom oddelení.
Po krátkom oddychu navštívil svätý Mikuláš aj klientov a zamestnancov Senior Domu Svida vo Svidníku. Ďakujeme Mikulášovi aj celému jeho sprievodu za vydarenú akciu, ktorá bola príjemným spestrením dňa pre našich žiakov, pre personál nemocnice, ale hlavne pre všetkých chorých.
Darovanie krvi
Žiaci 4. A triedy Ivana Sraliková, Patrik Drimák, Anna Miková a Žaneta Baranová 30. novembra darovali krv na hematologicko-transfúziologickom oddelení vo Svidníku. Sme radi, že ani našim žiakom nie je ľahostajná záchrana ľudského života. Za tento humánny čin im patrí poďakovanie.
Druhé miesto na okresnom kole v bedmintone
CVČ vo Svidníku zorganizovalo 30.11.2016 pre žiakov stredných škôl okresné kolo turnaja žiakov stredných škôl v bedmintone. Žiaci našej školy Ján Alexander Janech a Kevin Kurej získali v súťaži družstiev druhé miesto.
Týždeň otvorených dverí 21.11.2016 - 25.11.2016
V termíne od 21. do 25. novembra bolo na Strednej zdravotníckej škole rušnejšie ako obvykle. Postupne školu navštívili žiaci 9. ročníkov základných škôl okresu Stropkov, Svidník a blízkeho okolia. Rozhodnutie o výbere školy, pred ktorým stoja, výrazne ovplyvní ich budúcnosť a ďalšie smerovanie. Jednou z možností, je aj štúdium v odbore zdravotnícky asistent. Je nespochybniteľným faktom, že v zdravotníctve chýbajú kvalifikovaní zdravotnícki pracovníci a nedostatok zdravotníckych povolaní je nielen problémom Slovenskej republiky, ale aj problém európskeho meradla.
Študenti aj učitelia našej školy pripravili pre deviatakov niekoľko zaujímavých prekvapení. Žiaci sa po príchode rozdelili na menšie skupiny, ktoré sprevádzali tretiaci v zdravotníckom oblečení. Postupne si pozreli priestory školy. V odborných učebniach sa oboznámili so základmi prvej pomoci, vyskúšali si stabilizovanú polohu, Heimlichov manéver a na špeciálnych figurínach aj resuscitáciu pacienta. V učebni pre výučbu ošetrovateľstva sa dozvedeli správny postup odberu krvi zo žily, aplikácie injekcií a mohli si vyskúšať aj nasávanie liekov z fľaštičky a meranie tlaku krvi. Fyzikálne a chemické zákony si mohli overiť v kombinovanej učebni chémie, biológie a fyziky - laboratóriu. Výhodou zdravotníckych škôl je, že od začiatku tretieho ročníka sa žiaci pripravujú na povolanie v reálnych podmienkach, vo Svidníku v Nemocnici arm. gen. L. Svobodu a sociálnom zariadení Senior Dom Svida. Po úspešnom ukončení štúdia si môžu absolventi zdravotníckej školy vybrať aj zo širokej ponuky zdravotníckych odborov na vysokých školách v dennom, ale aj externom štúdiu.
Povolanie zdravotníckych pracovníkov, je na jednej strane náročné, na druhej nádherné, veď úsmev chorého a trpiaceho človeka má povzbudzujúcu a nezaplatiteľnú hodnotu. Veríme, milí deviataci, že aj vo vás drieme pocit empatie a spolupatričnosti k iným ľuďom. Želáme Vám správny výber pri štarte k budúcemu povolaniu.
Fotografie z akcie si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Mimoškolské aktivity - november 2016
O cukrovke trochu inak
V roku 1991 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná federácia pre diabetes (IDF) vyhlásila 14. november za World diabetes day – Svetový deň diabetu. V tento deň sa narodil kanadský fyziológ Frederik Banting, ktorý spolu so študentom medicíny Charlesom Bestom v roku 1922 objavili inzulín a zachránili 14 ročného chlapca od istej smrti.
Svetový deň cukrovky sme si na SZŠ milosrdného Samaritána pripomenuli zážitkovou hodinou. V úvode si žiaci pozreli zaujímavý film, v ktorom sa dozvedeli veľa poučného o tomto ochorení. Kľúčovým posolstvom kampane je poznať varovné príznaky a riziká diabetu, zároveň aj to, ako diabetes liečiť a ako ochorenie držať pod kontrolou. Symbolom svetového dňa diabetu je modrý kruh, ktorý symbolizuje život a zdravie u všetkých kultúr a modrá farba znázorňuje nebo, ktoré spája všetky národy. V druhej časti hodiny nasledovala ochutnávka potravín, ktoré sú vhodné pri diabetickej diéte. Na jednotlivých stanovištiach žiakov sprevádzali tretiaci a zdôraznili dôležité zásady pri diabetickej diéte. Najväčší záujem zaznamenali na stanovišti s dia sladkosťami, najmenší ako to býva pri zelenine. Napriek počiatočným rozpakom ochutnávači skonštatovali, že potraviny vhodné pre diabetikov sú chutné a presvedčili nás o tom aj prázdne taniere na konci hodiny. Pevne veríme, že poznatky, ktoré žiaci aj takouto zážitkovou formou získali, využijú v profesionálnej kariére, ale aj v osobnom živote.
Fotografie z akcie si môžete pozrieť v galérii.
Žiaci 1.A ukázali, že ani domáce práce im nie sú cudzie. Pod dohľadom triednej učiteľky v dvoch skupinách napiekli muffiny, ktoré ozdobili originálnymi jedlými ozdobami.
Odborná exkurzia v sadrovni a na chirurgickom oddelení
Sadrové ovínadlá, spôsob ich prikladania ale aj Desaultov obväz pleca mohli žiaci I.A triedy vidieť v reálnych podmienkach počas odbornej exkurzie v sadrovni, ktorá je súčasťou chirurgického oddelenia Nemocnice vo Svidníku. Pán Michal Kandravý, ktorý pracuje na chirurgickom oddelení, veľmi ochotne žiakom vysvetlil a aj názorne ukázal použitie sadrových obväzov v praxi. Zároveň odpovedal na ich zvedavé otázky.
Kroky žiakov ďalej viedli na chirurgické oddelenie, kde im vedúca sestra Mgr. Iveta Artimová priblížila organizáciu a spôsob práce na chirurgickom oddelení a pooperačnej izbe. Žiakov exkurzia zaujala a ocenili najmä fakt, že si mohli teóriu pozrieť aj v praxi. Veríme, že exkurzia prispeje k lepšieme osvojeniu si teoretických vedomostí a pripraví budúcich zdravotníkov pre prax.
Mimoškolské aktivity - október 2016
Študenti 2. a 3. ročníka vzdali úctu a spomienku vojakom padlým počas Karpatsko-duklianskej operácie na jeseň roku 1944. Pietny akt kladenia vencov pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu vo Svidníku sa konal 6. októbra 2016.
Prvý piatok v mesiaci október sa študenti našej školy duchovne obohatili na liturgii V Chráme Božej múdrosti vo Svidníku. Liturgiu viedol a duchovným slovom nás sprevádzal kaplán gréckokatolíckej farnosti o. Mgr. Ján Pavlovský.
Celá slávnosť sa niesla v duchu Božieho milosrdenstva, ktoré bolo vyliate na každého z nás v individuálnej podobe Božieho pokoja, radosti a odpustenia. Zároveň tento chrám je Bránu Božieho milosrdenstva, kde je možné získať plnomocné odpustky.
18. októbra sa žiaci a učitelia našej školy zúčastnili na predstavení muzikálu Jana z Arku v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Spoločný odchod do Prešova bol o 13.00 hodine. Žiaci mohli voľné popoludnie využiť na prehliadku mesta a spoločné zážitky. Neskôr sa presunuli do divadla, kde získali výnimočný umelecký a estetický zážitok a mohli sa oboznámiť zo životom svätej Jany z Arku v muzikálovom prevedení.
Žiaci 3.A Ľubomír Harviš, Katarína Mikulová a Kristína Siváková prezentovali 25.októbra 2016 ukážky a nácvik poskytovania prvej pomoci žiakom 7. a 9. ročníka Základnej školy v Havaji. V dvoch skupinách si žiaci základnej školy vyskúšali resuscitáciu postihnutého na figuríne s počítačovým vyhodnotením, stabilizovanú polohu a prvú pomoc pri zlomeninách horných a dolných končatín. Za pozvanie ďakujeme p. učiteľke Komišákovej a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mimoškolské aktivity - september 2016
Svetový deň srdca (World Heart Day) je každoročným celosvetovým podujatím, ktoré vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca (World Heart Federation). Pripadá vždy na poslednú septembrovú nedeľu. Aj v tomto roku sa 29.9.2016 študenti 4. ročníka našej školy Mariana Berežná a Jaroslava Kontúrová podieľali na akcii zameranej na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, ktorú organizoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Svidníku.
Aj naši študenti sa stali dobrovoľníkmi pri zabezpečovaní verejnej zbierky Biela pastelka 23.9.2016 organizovanej Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Štyria tretiaci vyzbierali 295,28 Eur. Všetkým darcom ďakujeme v mene školy aj v mene ÚNSS.
Gréckokatolícka charita vo Svidníku a Policajný zbor Slovenskej republiky 28.9.2016 zorganizovali pre študentov 3. a 4. ročníka prednášku o obchodovaní s ľuďmi.
Pohotovosť (Emergency) v zdravotníctve USA
Na našej škole sme 5.10.2016 privítali našu bývalú kolegyňu Mgr. Miroslavu Omaskovú Cheng, ktorá v súčasnosti žije v New Jersey v Spojených štátoch amerických. V minulosti pôsobila ako vyučujúca odborných predmetov na našej škole, ale už osem rokov pracuje ako zdravotná sestra v Nemocnici St. Joseph’s Regional Medical Center na Emergency Department – Pohotovosti.
Svoje skúsenosti a poznatky odprezentovala našim žiakom počas zaujímavej prednášky o americkom zdravotníctve. Nemocnica St. Josephs je nezisková katolícka nemocnica, ktorá sa zameriava na chudobných zraniteľných a sociálne slabších. Mgr. Omasková Cheng žiakom priblížila nemocničný systém v USA a rozdiely medzi slovenským a americkým systémom zdravotníctva. Zamerala sa najmä na organizáciu práce na pohotovosti, kde sama pracuje. Počas prednášky si žiaci mohli pozrieť video a množstvo fotografií priamo z nemocnice v New Jersey. V závere odpovedala na množstvo zaujímavých otázok. Autori najzaujímavejších otázok boli odmenení malou pozornosťou.
Odborná exkurzia v Bardejovských kúpeľoch a v Hospici bl. Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi
Dňa 1. marca 2016 sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka Strednej zdravotníckej školy milosrdného Samaritána vo Svidníku zúčastnili odbornej exkurzie. Navštívili Bardejovské kúpele, kde ich zamestnanci kúpeľov oboznámili s liečivými účinkami minerálnych vôd a najnovšími liečebnými postupmi vo fyzioterapii. Bardejovské kúpele majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení sa tu liečia aj choroby ženské, nervové a ochorenia pohybového aparátu. Naši žiaci sa v praktických podmienkach oboznámili s rôznymi spôsobmi aplikácie tepla a chladu, s výrobou parafínu, rašelinovými zábalmi, liečbou v minerálnych vaniach a mnohými inými druhmi liečebných procedúr. Získali poznatky o inhalačnej liečbe a názorne mohli vidieť skupinovú inhaláciu.
Ich ďalšie kroky viedli do Hospicu blahoslavenej Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi. Poslaním hospicu je poskytovať komplexné služby chorým v terminálnom štádiu choroby, prevažne onkologickým, zamerané na kvalitu života. Hospic chorému garantuje, že nebude trpieť neznesiteľnou bolesťou, v každej situácii sa bude rešpektovať jeho ľudská dôstojnosť a v posledných chvíľach života nezostane sám. Žiaci sa dozvedeli, že v hospici sa pacientom poskytuje zdravotná starostlivosť poskytovaná lekárom, komplexná ošetrovateľská starostlivosť, rehabilitačné služby, duchovná starostlivosť a poradenstvo pre príbuzných.
Veríme, že čas strávený počas exkurzie bol pre žiakov prínosom a získané informácie im poslúžia pri príprave na svoje budúce povolanie. Všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii odbornej exkurzie patrí naše poďakovanie.
Súťaž v poskytovaní prvej pomoci Stredných zdravotníckych škôl
Žiaci druhého a tretieho ročníka Ľubomír Harviš, Ján Alexander Janech a Soňa Kaplanová reprezentovali školu na krajskom kole súťaže v poskytovaní prvej pomoci, ktorú organizovala SZŠ Kukučínova Košice. Za prípravu a reprezentáciu školy okrem žiakov ďakujeme aj Mgr. Jane Frenovej.
Výmenný pobyt študentiek Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim vo Svidníku
Priateľské vzťahy Strednej zdravotníckej školy milosrdného Samaritána vo Svidníku so Strednou školou zdravotníckou a sociálnou v Chrudimi v Českej republike sa pretavili do vzájomnej spolupráce v podobe Výmenného programu medzi obidvomi školami. V dňoch od 5. júna do 11. júna 2016 prijali rodiny z okolia Svidníka tri študentky z Čiech.
Karolína, Lenka a Viktória, keďže na Slovensku nikdy neboli, sa veľmi tešili. Cieľom výmenného programu je nadobúdanie odborných skúseností a vedomostí v zdravotníckom zariadení počas súvislej odbornej praxe v treťom ročníku. Študijné programy v odbore zdravotnícky asistent sú v obidvoch krajinách podobné. Študentky spolu s našimi žiačkami praxovali vo Svidníckej nemocnici arm. generála L. Svobodu. V prvý deň všetkých privítala námestníčka pre ošetrovateľstvo Petra Rabajdová.
Počas týždňa, ktorý žiačky strávili v popoludňajšej a ranných službách na internom B oddelení, si overovali nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri ošetrovateľskej starostlivosti o pacientov. Mali možnosť si pozrieť aj iné pracoviská. Navštívili novú psychiatrickú liečebňu, operačné sály, oddelenie OMIS, pôrodné sály. Na ambulancii funkčnej diagnostiky im lekár vysvetlil význam echokardiografického vyšetrenia srdca a bicyklovej ergometrie. Všade sa stretli s veľmi milým a ochotným prístupom personálu.
Cieľom výmenného programu je aj spoznávanie kultúry a krás mesta Svidník i okolitého regiónu. Vo voľnom čase im rodiny spolu so školou a mestom pripravili bohatý program. Dievčatá prijal primátor mesta Svidník Ján Holodňák spolu s vedúcou odboru školstva Vierou Dercovou. Aj vďaka finančnej pomoci mesta si študentky mohli pozrieť skanzen a múzeum ukrajinskej kultúry, navštíviť kino i Vodný svet Svidník. Urobili si výlet na Skrabské jazero. Neobišli ani pamätník na Dukle či drevený chrám v Bodružale. Nemohla chýbať spoločná grilovačka. V nedeľu naše tri dievčatá odcestovali do Chrudimi, kde výmenný program pokračuje v českých rodinách a v nemocnici v Chrudimi.
Naše poďakovanie patrí vedeniu nemocnice, pani námestníčke Petre Rabajdovej, primárovi Interného oddelenia Marekovi Pytliakovi a vedúcej sestre Márii Keselicovej a celému personálu za profesionálny a ochotný prístup a vytvorenie podmienok pre priebeh praxe, mestu za finančnú pomoc a hlavne rodinám našich žiačok rodine Baranovej, Berežnej a Sralikovej, ktoré dievčatá z Chrudimi prijali a postarali sa, že sa cítili ako doma.
Veríme, že týmto programom sme naštartovali peknú tradíciu, v ktorej budú obidve školy úspešne pokračovať i v nasledujúcich rokoch.
Medzinárodný deň sestier
Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier, ktorý pripadá na 12. mája naša škola každoročne organizuje bezplatné meranie glykémie a tlaku krvi pre verejnosť. Ani tento rok nebol výnimkou. V dňoch 9. a 12. mája sme pred budovou školy zrealizovali 257 meraní.
Za prípravu a realizáciu ďakujeme žiačkam štvrtého ročníka – Elene Bakovej, Anete Vaškovej, Kristíne Bujdošovej a Barbore Šoltýsovej pod dozorom PhDr. Aleny Žulevičovej a žiačkam tretieho ročníka – Mariane Berežnej, Ivane Sralikovej, Soni Kaplanovej a Anne Mikovej pod dozorom Mgr. Márie Pálovej.